Jak dopasować pensję niani do jej obowiązków?

Oceń artykuł: +-
Ocena: Znakomite (69 głosy)
Drukuj

Rodzic decydujący się na zatrudnienie niani staje przed trudnym zadaniem określenia zarówno jej zakresu obowiązków jak i wysokości pensji. Jeśli nie wiesz jakie czynniki wziąć pod uwagę przy definiowaniu wynagrodzenia przeczytaj nasz poradnik.

Na początku warto zauważyć, że średnie wynagrodzenie krajowe za pracę niani w Polsce to około 11,34 zł za godzinę, a stawki wahają się od 5zł do nawet 20zł za godzinę.

Aby właściwie określić pensję dla Twojej niani weź pod uwagę następujące czynniki:

 • Miejsce zamieszkania – Koszt zamieszkania i życia w danym miejscu generuje określoną potrzebę zysku. Nianie w dużych aglomeracjach potrzebują wyższego zarobku, niż te w mniejszych miejscowościach.
 • Doświadczenie – Im większe i bogatsze doświadczenie tym wyższe zarobki. Nastolatki bez doświadczenia oczekują i otrzymują zwykle niższe wynagrodzenie.

Doświadczenie opiekunek należy weryfikować na podstawie przedstawionych referencji.

 • Wykształcenie – Opiekunki po studiach pedagogicznych, psychologicznych lub po kursach pierwszej pomocy automatycznie oczekują i zasługują na wyższą stawkę.
 • Ilość i wiek dzieci – Jeśli masz więcej niż 1 dziecko możesz spodziewać się konieczności płacenia o 3zł do 7zł za godzinę więcej. Jest to zrozumiałe gdyż opieka nad więcej niż jednym dzieckiem wymaga większej uwagi i odpowiedzialności.
 • Zakres obowiązków / aktywność – Stawka zależy od zakresu obowiązków tzn. czy wymagasz, by niania chodziła także z dzieckiem do lekarza lub na spacer. Dodatkowo jeśli niania np. pomaga dziecku w nauce gry na pianinie stawka wzrasta. Każdy obowiązek wymagający dodatkowych umiejętności (prawo jazdy, język obcy, nauka gry na pianinie) podnosi stawkę. Niektórzy rodzice proszą nianię także o wykonywanie dodatkowych czynności takich jak gotowanie czy też sprzątanie. W takich przypadkach również należy zaoferować nieco wyższą stawkę.
 • Czas pracy – Czy oczekujesz opieki nad dzieckiem od momentu obudzenia się do chwili zaśnięcia?

Czy niania ma mieszkać z Wami i zapewnicie jej wyżywienie? Gdy niania mieszka z rodziną to zarabia mniej lecz de facto otrzymuje więcej.

 • Specjalne oczekiwania – Czy oczekujesz od niani specjalnego zaangażowania lub koncentracji uwagi (np. w przypadku dziecka z nadpobudliwością psychoruchową)? Wraz ze wzrostem „tempa” pracy wzrasta stawka.
 • Dodatkowe certyfikaty – Jeśli niania ma ukończone specjalne kursy takie jak kurs pierwszej pomocy lub „Niania na medal” to wynagrodzenie wzrasta o około 20%, gdyż stanowi to gwarancję dobrej pracy opiekunki z dzieckiem, oraz bezpieczeństwa.

Jeśli nadal nie wiesz ile powinieneś płacić niani Twojego dziecka to zapytaj przyjaciół o ich doświadczenia i stawki. Zapraszamy też do przeczytania innych artykułów w naszym poradniku w celu doprecyzowania wiedzy o tematyce opieki nad dziećmi w zakresie doboru najlepszej niani dla Waszej pociechy.

Oceń artykuł: +-
Ocena: Znakomite (69 głosy)
Drukuj

Najnowsze komentarze

Podyskutuj na forum »

Krakowianka B.
24.07.2014 13:28

Tu nie szukaj stawki, sprawdz jakie sa stawki w twojej okolicy za pelny etat. Za 10 godz to tyle co stawka godzinowa za np 8 pomnozona przez 10 bo tylko za malutka ilosc godzi bierze sie wiecej zeby wogole oplacalo sie jechac a nie zarobic na bilet dojazdu. W Krakowie to powinna byc godzinowa stawka ok 10zl za godzine ale w twojej miejscowosci nie mam pojecia.


Agata F.
23.07.2014 17:49

nie wiem jaką stawkę podać rodzicom za 10 godzin mojej pracy z roczną dziewczynką.bez weekendów?


Ania N.
15.06.2014 21:39

Mogę też aktywnie stać nad łóżeczkiem dziecka, w czasie jego snu, pytanie tylko po co...?

No jak to po co Gabrysiu? Co by sobie jogę potrenować, względnie zajoba, bo jeśli rodzice tego by oczekiwali to zajob murowany ; )

 


Gabriela S.
15.06.2014 15:05

Anna L.

Łucja N.

No tak ,rozumiem że skoro "niania ma czas dla siebie "to :zakupy,,fryzjer,kosmetyczka a gdy wróci a dziecię jeszcze śpi to może Winkznowu wyjść i ...

 

....albo kawkę wypić i odsapnąć po tym fryzjerze i kosmetyczce.   

 

Tak sobie myślę, że rodzice, którzy nie chcą płacić za czas drzemki dziecka, albo uważają, że niania ma 'tyle czasu dla siebie', gdy dziecko śpi, to najwyraźniej zazdroszczą takiej niani, która może sobie w czasie drzemki posiedzieć i 'popachnieć' przez godzinę czy nawet 3, a oni sami w pracy mają maksymalnie 30 minut przerwy (albo 15, już nie pamiętam, dawno nie wykonywałam innej pracy). Niektórzy chcą gonić nianię do dodatkowej roboty w tym czasie.

Ja też to odbieram jako zazdrość. W pracy bywa różnie, bywają jeszcze zajęcia bardziej na luzie, gdzie można spokojnie po bułeczki z pracy wyskoczyć i  na papieroska. A znam też takie miejsce pracy, gdzie w środku dnia jest przerwa i panie się relaskują na fittness, prowadzonym przez koleżankę    )
Za to te same panie, często pracują w soboty i niedziele oraz zostają po godzinach. Gdybym była szefem to zależałoby mi na jak najmniej sfrustrowanym pracowniku, jeśli robota jest zrobiona, to "kawkowanie" by mnie nie irytowało.
Ja tam nikomu nie zazdroszczę, ani samochodów służbowych, ani innych dóbr oraz możliwości dłuższej przerwy niż regulaminowa, czy możliwości  załatwiania swoich spraw w pracy. Mogę też aktywnie stać nad łóżeczkiem dziecka, w czasie jego snu, pytanie tylko po co...?


Katarzyna R.
30.05.2014 01:10

Albo coś takiego, pewnie widziałyście   

"Dzien dobry. Poszukuje opiekunki w wieku od 22-50 lat dla swojego 2-letniego synka. Praca od poniedzialku do soboty w godzinach od  21:00 do 11:00. Stawka 90zł. Interesuje mnie osoba ktora ma dobry kontakt z dzieckiem, umie się nim zająć oraz przygotować posiłek, jest odpowiedzialna i punktualna. Mile widziane doswiadczenie w tej pracy. Jestem zainteresowana dłuższą współpracą. Praca od 6 czerwca (piątek). "

 

Katarzyna Wiśniewska

 

Dzieci

 • Chłopiec, Dziecko 1 - 3 lat

Obowiązki

 • Niania
 • Opieka nad starszymi

Dodatkowo z podopiecznym:

 • Wyjścia do miasta
 • Pływanie na basenie

Inne:

 • Porządki
 • Zakupy
 • Pranie
 • Gotowanie

Dni i godziny pracy / wymiar czasowy:

Pół etatu, Początek: 6 czerwiecNa czas nieokreślony

Dni i godziny pracy / wymiar czasowy:

 

 PONWTŚRCZWPTSOND
godz. 06 - 09   Aktywne Aktywne Aktywne Aktywne Aktywne Aktywne
09 - 12   Aktywne Aktywne Aktywne Aktywne Aktywne Aktywne
12 - 15              
15 - 18              
18 - 21              
21 - 24 Aktywne Aktywne Aktywne Aktywne Aktywne Aktywne  
przez noc Aktywne Aktywne Aktywne Aktywne Aktywne Aktywne