Polski rynek niań – pierwszy ogólnopolski raport

Oceń artykuł: +-
Ocena: Znakomite (9 głosy)
Drukuj
Polski rynek niań  – pierwszy ogólnopolski raport

Przeciętnie polska niania ma średnio 28 lat, mieszka w dużym mieście i zarabia średnio 11,35 zł za godzinę. Jej dotychczasowe doświadczenie zawodowe, jako opiekunki to około 2 lata. Opieka nad dzieckiem zajmuje jej około 7 godzin dziennie. Podstawowymi obowiązkami niani są przede wszystkim dbanie o bezpieczeństwo, higienę oraz zdrowie dziecka.

Kim są osoby, które opiekują się naszymi dziećmi? W czyje ręce oddajemy najważniejsze istoty w naszym życiu? Jaka jest przeciętna polska niania, ile zarabia i jakie są jej główne obowiązki? Na te oraz inne pytania odpowiada raport przygotowany przez portal Niania.pl bazujący na grupie ponad 98 000 profili niań.

Nianie i opieka nad dziećmi to w Polsce wciąż nie w pełni znany rynek. Portal Niania.pl na podstawie swojego 7-letniego doświadczenia w zakresie łączenia rodzin z opiekunkami podjął decyzję o sporządzeniu raportu i stworzeniu w ten sposób profilu polskiej niani. Obecny raport bazuje na grupie ponad 98 000 opiekunek, które zarejestrowały się w portalu od 2002 roku. Niektóre dane, jak na przykład średnia płaca, zostały policzone na podstawie danych z okresu od stycznia 2008 roku do lipca 2009 roku, aby wyniki były możliwie najbardziej aktualne.

W raporcie uwzględniono też preferencje ponad 61 000 rodzin poszukujących opiekunki w portalu Niania.pl. Ze względu na wielkość grupy badawczej oraz fakt, iż Niania.pl jest największym portalem pośredniczącym w usługach opieki nad dziećmi w Polsce można przyjąć, że dane z raportu są reprezentatywne dla całego kraju.

Kobiety z dużych miast

Zawód opiekunki do dzieci jest jedną z najbardziej sfeminizowanych profesji. Spośród grupy ponad 110 000 opiekunek jedynie 1450 osób to mężczyźni, co stanowi jedynie 1,3 %.

Nianie opiekują się dziećmi głównie rodzin z klasy średniej o wysokich dochodach, mieszkających w dużych aglomeracjach.

Dlatego też ponad 64 % niań mieszka i pracuje w 5 największych polskich miastach: Warszawa, Kraków, Łódź, Poznań i Wrocław.

Wiek niani – lepsza studentka czy emerytowana nauczycielka?

Zawodem Niani zajmują się przede wszystkim młode kobiety. Spośród ponad 98 000 niań prawie 64% to osoby poniżej 25 roku życia. Dużą część tej grupy stanowią studentki, dla których praca niani, jest dobrym sposobem na dodatkowy zarobek niekolidujący z nauką.

Następną grupę stanowią opiekunki w wieku między 25 a 40 rokiem życia, których jest 20%.

Osób powyżej 40 roku życia pracujących, jako niania jest tylko około 16%.

Wśród nich można znaleźć wiele emerytowanych nauczycielek, pielęgniarek lub przedszkolanek , które z racji swojego doświadczenia chętnie opiekują się dziećmi. Uśredniając wyniki dotyczące wieku zawarte w raporcie okazuje się, iż przeciętna niania w Polsce ma 28 lat.

wykres - wiek niani - źródło - Niania.pl

Doświadczona opiekunka

Doświadczenie w opiece nad dziećmi jest jednym z głównych kryteriów branych pod uwagę przy wyborze niani. Charakter opieki i obowiązki różnią się istotnie w zależności od wieku dziecka.

„Dla rodziców bardzo ważne jest, aby znaleźć nianię, która opiekowała się dziećmi w konkretnym wieku. Jeżeli rodzice mają 6 miesięcznego maluszka to będą szukać niani, która ma akurat doświadczenie w opiece nad bardzo małymi dziećmi” - mówi Sylwia Kościńska, pedagog portalu Niania.pl

Z raportu wynika, że przeciętne doświadczenie polskiej niani w opiece nad dzieckiem to około 2 lata.

Nianie najczęściej opiekowały się dziećmi w wieku 0-3 lat. Ponad 50% wszystkich opiekunek branych pod uwagę w raporcie opiekowało się właśnie dziećmi w tym wieku. Podopiecznymi w wieku 3-6 lat opiekowało się ponad 26% niań a powyżej 6 roku prawie 24 %. Jeżeli chodzi o ofertę rodziców to aż 84% z nich szuka niani dla dziecka w wieku od 0 do 3 lat.

Z zamieszkaniem czy bez?

Przygotowany raport bardzo jasno pokazuje, że opcja zamieszkania niani wraz z rodziną jest zjawiskiem dość rzadkim. Ponad 90% niań nie dopuszcza takiej możliwości. Co więcej spośród 61 000 rodziców, których preferencje zostały ujęte w raporcie, prawie 94% z nich również nie jest zainteresowanych mieszkaniem z Nianią pod jednym dachem.

„Wyniki raportu o preferencjach wspólnego mieszkania niani i rodziny pokazują, iż jest to mało popularne rozwiązanie. Okazuje się, iż telewizja a głównie serial „Niania” gdzie opiekunka mieszka wraz z dziećmi, którymi się zajmuje bynajmniej nie przedstawia standardowej polskiej rodziny:)” - mówi Marcin Kurek z portalu Niania.pl

Czas pracy

Potrzeby rodziny, co do usług Niani są różne. Niektórzy rodzice pracujący od rana do wieczora potrzebują Niani na pełny etat a nawet dłużej. Takich rodzin jest ponad 53 %.

Pozostali potrzebują opiekunki w niepełnym wymiarze godzin. Rodzin, które szukają opiekunki na pół etatu jest 24%, a dorywczo 23 %.

Jeżeli chodzi o nianie to duża część z nich informuje w swoim profilu, że może podjąć się każdej pracy, w różnym wymiarze godzinowym. 48 % szuka pracy dorywczej a 44 % równocześnie zaznacza, iż mogłaby pracować także na pełny etat. Możliwość pracy na pół etatu zaznacza jedynie 27 % opiekunek.

Po dokładnej analizie danych czasu pracy z raportu okazuje się, że przeciętnie niania pracuje 7 godzin dziennie.

wykres - Wymiar czasu pracy niani - źródło - Niania.pl

Opieka nad dzieckiem, czy także sprzątanie i gotowanie?

Głównym obowiązkiem każdej niani jest oczywiście opieka nad dzieckiem. Jest to dość szerokie pojęcie, na które składa się wiele czynności a przede wszystkim dbanie o bezpieczeństwo, higienę oraz zdrowie dziecka. Pozostałymi czynnościami są także karmienie, zabawa, a nawet nauka dziecka.

Rodzice niekiedy wymagają od Niani dodatkowych czynności poza opieką, takich jak sprzątanie, gotowanie czy zakupy. Takie wymagania wobec niań ma jednak jedynie 6,47 % rodziców.

Jeżeli chodzi o nianie, to nieco ponad 22% z nich zaznacza w swoich profilach, iż może podjąć się podobnych czynności.

Podsumowując należy stwierdzić, że nianie chcą być przede wszystkim opiekunkami i nie łączyć swoich obowiązków z pracami domowymi.

Ile zarabia niania w Polsce?

Z pewnością każdy rodzic planujący zatrudnienie niani zastanawia się jak bardzo ten wydatek obciąży jego budżet domowy. Zarobki opiekunek różnią się wyraźnie w zależności od miejsca zamieszkania oraz kwalifikacji. Nianie z wykształceniem pedagogicznym i po kursach pierwszej pomocy często są gotowe pracować dopiero za stawkę wyższą niż 16 złotych za godzinę.

Natomiast młode, studiujące dziewczyny zadowolą się stawką nawet 5-6 zł za godzinę gdyż pracę niani /opiekunki można często łatwo połączyć z nauką.

Na najwyższe zarobki mogą liczyć nianie w dużych miastach, a przede wszystkim w Warszawie ze względu na wyższe koszty życia. W stolicy nianie oczekują średnich zarobków na poziomie 15,17 zł za godzinę, natomiast rodzice średnio są w stanie zaoferować 11,52 zł. W drugim największym mieście, Krakowie jest to odpowiednio 11,85 zł i 10,98 zł.

Spośród 5 największych miast najmniej są w stanie zaoferować rodzice we Wrocławiu, bo tylko 8,48 zł przy średnich oczekiwaniach opiekunki 12,04 za godzinę. W mniejszych miastach zarobki oferowane nianiom są wyraźnie niższe. Na przykład w Bielsku Białej rodzice średnio oferują niani 7,28 zł za godzinę.

Biorąc pod uwagę dane z całej Polski nianie średnio oczekują zarobków na poziomie 12,48 zł a rodzice są w stanie zaoferować 10,23 zł. Zakładając, iż obie strony spotykają się ze swoimi oczekiwaniami w połowie drogi można założyć, że średnia pensja niani za godzinę to 11,35 zł.

Wynagrodzenie oczekiwane przez Nianie i oferowane przez rodziców w 5 największych polskich miastach. (Badana grupa - 47 000 niań, 30 500 ofert pracy dla niań, okres: 1.01.2008 – 15.07.2009, źródło: Niania.pl)

Miasto Średnie oferowane wynagrodzenie za godzinę przez rodziców Średnie oczekiwane wynagrodzenie przez nianie
Warszawa 11,52 15,17
Kraków 10,98 11,85
Łódź 10,78 11,97
Wrocław 8,48 12,04
Poznań 10,78 11,09

Profil polskiej Niani

Podsumowując raport można stwierdzić, że przeciętna polska niania to kobieta mieszkająca w dużym mieście w wieku 28 lat. Jako opiekunka do dziecka pracuje już od około 2 lat i zajmowała się przed wszystkim małymi dziećmi w wieku 0-3 lat. Nie mieszka z rodziną dziecka, którym się opiekuje i codziennie dojeżdża do pracy. Przede wszystkim zajmuje się opieką nad dzieckiem, ale jest też sporadycznie proszona przez rodziców o wykonanie drobnych obowiązków domowych. Jej pensja to średnio 11,35 zł za godzinę, co przy 7 godzinach pracy dziennie daje miesięczny zarobek na poziomie około 1700 zł miesięcznie.

Oceń artykuł: +-
Ocena: Znakomite (9 głosy)
Drukuj

Najnowsze komentarze

Podyskutuj na forum »

Aneta S.
11.05.2011 09:58

ranking wydaje sie wiarygodny, szkoda tylko, ze nie zostalo podane w jakim stopniu gaża niani zalezy od ilosci dzieci do opieki.


Anna S.
20.01.2011 16:23
Bo to statystyki, a wiadomo jak jest ze statystykami - dużo zaokrągleń.

20.01.2011 15:13
W rankingu nie ma żadnej informacji o Trójmieście, dlaczego?