Nr 1 w Polsce w opiece nad dziećmi

Projekt dotyczący prawnej sytuacji niani

Oceń artykuł: +-
Ocena: Znakomite (41 głosy)
Drukuj
Projekt dotyczący prawnej sytuacji niani

Na konferencji "Najmłodsi obywatele RP opieka-edukacja-wychowanie" został przedstawiony projekt ustawy o opiece nad małym dzieckiem przez Alinę Wiśniewską - dyrektor departamentu polityki rodzinnej resortu pracy i polityki społecznej.

Wprowadzenie ustawy ułatwiłoby zakładanie żłobków i klubików dla dzieci. Dodatkowo zmieniłaby się sytuacja prawna niań. Projekt ustawy przewiduje, że opiekunki będą podpisywać umowy z urzędami gminy. Dodatkowo rodzicom, którzy zatrudniają nianie zostałaby przyznana ulga zwalniająca ich z odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne.

Ilość miejsc w istniejących żłobkach jest bardzo ograniczona. Często właśnie brak odpowiedniej opieki dla dziecka utrudnia kobietom powrót do pracy zawodowej.

Projekt ustawy dotyczy dzieci do trzeciego roku życia. Zgodnie z założeniami konceptu żłobki przestaną być zakładami opieki zdrowotnej, co obecnie bardzo utrudnia powstawanie nowych placówek, ponieważ ich zakładanie jest skomplikowane i kosztowne. Problemy wynikają z faktu, że wszystkie czynności związane z opieką nad dziećmi, obecnie są zaliczone w poczet świadczeń usług zdrowotnych, co w konsekwencji wymusza zatrudnianie tylko i wyłącznie osób z ściśle określonymi kwalifikacjami określonymi w rozporządzeniu Ministerstwa Zdrowia.

Wprowadzenie ulg dla rodziców, którzy zatrudniają opiekunki zmniejszy koszty finansowe, jakie ponosi rodzinny budżet. Przy podpisywaniu umowy z opiekunką, będą oni zwolnieni z odprowadzania opłat na ubezpieczenie społeczne. Składki te będą odprowadzane przez państwo od najniższego wynagrodzenia.  Wprowadzenie w życie tej ustawy może pomóc wielu rodzinom w rozwiązaniu problemu związanego z opieką nad ich dzieckiem - mówi Sylwia Kościńska, pedagog portalu Niania.pl.

Założenia do projektu zostały przyjęte w marcu 2010 roku przez Radę Ministrów. Obecnie projekt znajduje się w założeniach międzyresortowych.

Co sądzicie na temat projektu ustawy w opiece nad małym dzieckiem? Czy zmiany są potrzebne? Co się zmieni po wprowadzeniu ustawy?

Oceń artykuł: +-
Ocena: Znakomite (41 głosy)
Drukuj

Najnowsze komentarze

Podyskutuj na forum »

Elżbieta M.
29.01.2011 20:26
Uważam, że to bardzo dobry projekt( o ile zostanie uchwalony) Przede wszystkim pozwoli legalnie, z ubezpieczeniem pracować opiekunkom. Zlikwiduje szarą strefę. Rodzice chętniej zdecydują się na następne dziecko i będą mieli większe zaufanie do niani jako pracownika.

Elżbieta M.
29.01.2011 20:18

27.01.2011 12:25
Aniu.L chyba coś nie w temacie ?

Co do głównego wątku, to jak dla mnie wszystkie ustawy raczej nie mają większego racji bytu bo nie sądzę, aby nagle rodzice w małych miejscowościach zamiast 800zł zaczęli płacić 2 tys.
Co do założenia przedszkola, to dotacji jest sporo. Dla chcącego nic trudnego (właśnie jestem w trakcie budowy przedszkola).

Ania L.
27.01.2011 07:25
jak uchronic sie od ludzi gdzie jest przemoc rodzinna ?

Ania L.
27.01.2011 07:24
Wlasnie pisze projekt pzemoc w rodzinie i chce sie z wami podzielic moim problem zaczelam opiekowac sie dziecmi 3 a na poczatku fajnie wszystko bylo gdy nie dowiedzialam sie prawdy maz tej pani gdzie opiekowalam sie to agresor pije alkohol bije dzieci zneca sie fizycznie i psychicznie bylam 2 razy dostalam marne grosze a jeszcze bylam swiadkiem awantury agresora .Oczywiscie zglosilam to ale on odgraza sie co robic?