Krakowski rynek Niań – Raport

Oceń artykuł: +-
Ocena: Dobre (10 głosy)
Drukuj
Krakowski rynek Niań – Raport

Przeciętnie niania w Krakowie ma nieco ponad 27 lat i zarabia około 11,42 zł za godzinę. Pracuje najczęściej na Ruczaju lub w Krowodrzy a jej dotychczasowe doświadczenie zawodowe jako opiekunki, to niecałe 2 lata. Opieka nad dzieckiem zajmuje jej około 7 godzin dziennie. Podstawowymi obowiązkami niani są przede wszystkim dbanie o bezpieczeństwo, higienę oraz zdrowie dziecka.

Kim są osoby, które opiekują się naszymi dziećmi? W czyje ręce oddajemy najważniejsze istoty w naszym życiu? Jaka jest przeciętna niania w Krakowie, ile zarabia i jakie są jej główne obowiązki? Na te oraz inne pytania odpowiada raport przygotowany przez portal Niania.pl bazujący na prawie 9000 profili niań i 5000 rodzin szukających Niani w Krakowie.

Równolegle do raportu rynku niań w Krakowie został przygotowany raport ogólnopolski bazujący na grupie ponad 98 000 profili opiekunek i 61 000 ofert pracy dla niań oraz raporty dla pozostałych czterech największych polskich miast.

Celem stworzenia tych dokumentów jest przybliżenie opinii publicznej, do tej pory słabo zbadanego rynku niań i opieki nad dziećmi oraz stworzenie profilu przeciętnej polskiej Niani w pięciu największych polskich miastach.

Kobieta z dużego miasta

Zawód opiekunki do dzieci jest jedną z najbardziej sfeminizowanych profesji. Spośród grupy 8864 opiekunek zarejestrowanych w Krakowie jedynie 63 osoby to mężczyźni, co stanowi jedynie 0,71 %.

Nianie opiekują się dziećmi głównie rodzin z klasy średniej o wysokich dochodach, mieszkających w dużych aglomeracjach.

Dlatego też ponad 64 % niań w Polsce mieszka i pracuje w 5 największych polskich miastach: Warszawa, Kraków, Łódź, Poznań i Wrocław.

Jeżeli chodzi o Kraków to najwięcej ofert pracy dla niań publikowanych jest przez mieszkańców Ruczaju, Krowodrzy i Podgórza.

Wiek niani – najmłodsze nianie są w Krakowie

Zawodem Niani zajmują się przede wszystkim młode kobiety. Spośród 8864 niań w Krakowie 71% to osoby poniżej 25 roku życia. Dużą część tej grupy stanowią studentki, dla których praca niani, jest dobrym sposobem na dodatkowy zarobek niekolidujący z nauką.

Porównując do innych miast, procent niań poniżej 25 roku życia w Krakowie jest wyższy niż na przykład w Warszawie - 66% czy też Łodzi – 61%. Jest to zapewne związane z proporcjonalnie większą ilością studentów w relacji do całkowitej liczby mieszkańców.

Następną grupę stanowią opiekunki w wieku między 25 a 40 rokiem życia, których jest 15%.

Osób powyżej 40 roku życia pracujących, jako niania jest tylko około 14%.

Wśród nich można znaleźć wiele emerytowanych nauczycielek, pielęgniarek lub przedszkolanek , które z racji swojego doświadczenia chętnie opiekują się dziećmi. Uśredniając wyniki dotyczące wieku zawarte w raporcie okazuje się, iż przeciętna krakowska niania ma 27 lat. Dla porównania w Warszawie średni wiek niani to 29 lat a w Łodzi 30 lat.

wykres - wiek niani - źródło - Niania.pl

Doświadczona opiekunka

Doświadczenie w opiece nad dziećmi jest jednym z głównych kryteriów branych pod uwagę przy wyborze niani. Charakter opieki i obowiązki różnią się istotnie w zależności od wieku dziecka.

„Dla rodziców bardzo ważne jest, aby znaleźć nianię, która opiekowała się dziećmi w konkretnym wieku. Jeżeli rodzice mają 6 miesięcznego maluszka to będą szukać niani, która ma akurat doświadczenie w opiece nad bardzo małymi dziećmi” - mówi Sylwia Kościńska, pedagog portalu Niania.pl

Z raportu wynika, że przeciętne doświadczenie niani w Krakowie w opiece nad dzieckiem to niecałe 2 lata.

Nianie najczęściej opiekowały się dziećmi w wieku 0-3 lat – ponad 48%. Podopiecznymi w wieku 3-6 lat opiekowało się 25% niań a powyżej 6 roku życia prawie 27 %.

Z zamieszkaniem czy bez?

Przygotowany raport bardzo jasno pokazuje, że opcja zamieszkania niani wraz z rodziną jest zjawiskiem dość rzadkim. Ponad 94 % niań w Krakowie nie dopuszcza takiej możliwości. Co więcej spośród 4810 rodziców, których preferencje zostały ujęte w raporcie, prawie 96 % z nich również nie jest zainteresowanych mieszkaniem z Nianią pod jednym dachem.

„Wyniki raportu o preferencjach wspólnego mieszkania niani i rodziny pokazują, iż jest to mało popularne rozwiązanie. Okazuje się, iż telewizja a głównie serial „Niania” gdzie opiekunka mieszka wraz z dziećmi, którymi się zajmuje bynajmniej nie przedstawia standardowej polskiej rodziny:)” - mówi Marcin Kurek z portalu Niania.pl

Czas pracy – zdecydowanie pełny etat.

Potrzeby rodziny, co do usług Niani są różne. Niektórzy rodzice pracujący od rana do wieczora potrzebują Niani na pełny etat a nawet dłużej. Takich rodzin w Krakowie jest około 47 %.

Pozostali potrzebują opiekunki w niepełnym wymiarze godzin. Rodzin, które szukają opiekunki na pół etatu jest 28%, a dorywczo 25 %.

Po dokładnej analizie danych czasu pracy z raportu okazuje się, że przeciętnie niania pracuje 7 godzin dziennie.

wykres - Wymiar czasu pracy niani - źródło - Niania.pl

Opieka nad dzieckiem, czy także sprzątanie i gotowanie?

Głównym obowiązkiem każdej niani jest oczywiście opieka nad dzieckiem. Jest to dość szerokie pojęcie, na które składa się wiele czynności a przede wszystkim dbanie o bezpieczeństwo, higienę oraz zdrowie dziecka. Pozostałymi czynnościami są także karmienie, zabawa, a nawet nauka.

Rodzice niekiedy wymagają od Niani dodatkowych czynności poza opieką, takich jak sprzątanie, gotowanie czy zakupy.

Jednak z raportu wynika, że tylko nieco ponad 22% niań z krakowa zaznacza w swoich profilach, iż może podjąć się podobnych czynności.

Podsumowując należy stwierdzić, że nianie chcą być przede wszystkim opiekunkami i nie łączyć swoich obowiązków z pracami domowymi.

Ile zarabia niania w Krakowie?

Z pewnością każdy rodzic planujący zatrudnienie niani zastanawia się jak bardzo ten wydatek obciąży jego budżet domowy. Zarobki opiekunek różnią się wyraźnie w zależności od miejsca zamieszkania oraz kwalifikacji. Nianie z wykształceniem pedagogicznym i po kursach pierwszej pomocy często są gotowe pracować dopiero za stawkę wyższą niż 16 złotych za godzinę.

Natomiast młode, studiujące dziewczyny zadowolą się stawką nawet 5-6 zł za godzinę gdyż pracę niani /opiekunki można często łatwo połączyć z nauką.

Na najwyższe zarobki mogą liczyć nianie w dużych miastach, a przede wszystkim w Warszawie ze względu na wyższe koszty życia. W stolicy nianie oczekują średnich zarobków na poziomie 15,17 zł za godzinę, natomiast rodzice średnio są w stanie zaoferować 11,52 zł. W Krakowie jest to odpowiednio 11,85 zł i 10,98 zł.

Zakładając, iż obie strony spotykają się ze swoimi oczekiwaniami w połowie drogi można założyć, że średnia pensja niani w Krakowie to około 11,40 zł, za godzinę.

Stawka ta niemal idealnie pokrywa się ze średnią krajową zarobków niani która wynosi 11,35 zł za godzinę.

Profil krakowskiej niani.

Podsumowując raport można stwierdzić, że przeciętna niania w Krakowie to kobieta w wieku 27 lat pracująca najczęściej na Ruczaju lub w Krowodrzy. Jako opiekunka do dziecka pracuje już od około 2 lat i zajmowała się przed wszystkim małymi dziećmi do 3 roku życia. Nie mieszka z rodziną dziecka, którym się opiekuje i codziennie dojeżdża do pracy. Przede wszystkim zajmuje się opieką nad dzieckiem, ale jest też sporadycznie proszona przez rodziców o wykonanie drobnych obowiązków domowych. Niania w Krakowie pracuje średnio około 7 godzin dziennie przy stawce 11,42 zł za godzinę.

Oceń artykuł: +-
Ocena: Dobre (10 głosy)
Drukuj

Najnowsze komentarze

Podyskutuj na forum »

Elzbieta P.
19.04.2011 01:31

Odpowiadałam już na to pytanie w jakimś innym wątku tego tematu. Pozdrawiam-EO


Barbara S.
18.04.2011 18:39

Elżbieto olga,

wracając do "kombinowania" , to czy opcja " praca od zaraz" nie jest takim właśnie "kombinowaniem" pod płaszczykiem prawa?

Czy pracownik /niania/ może na to nie pozwolić , bo przecież to radziłaś pracownikom ogólnie.

Nie sądze żeby to pracownicy mogli sobie z tym problemem poradzić. Państwo powinno chronić pracownika a nie pracodawce. Rodziców i Serwis Niania /pośrednik/ traktuje jako Pracodawców.To rolą państwa jest zadbanie o tych najbiedniejszych bo bogaci sami sobie poradzą.


Anna P.
18.04.2011 13:48

..niż spać rano - za długo.Cool


Anna P.
18.04.2011 13:43

Jolanta K.

Pani Anno obejrzałam Pani profil i aż dziw bierze że nie może znaleźć Pani pracy za zaproponowaną przez Panią stawkę. Z takim doświadczeniem!

A. K. na Twoim miejscu urozmaiciłabym profil i koniecznie wklej swoje zdjęcie - rodzice na to bardzo patrzą! Pracę bez doświadczenia można znaleźć, ale musisz jakoś wykazać to, że potrafisz zająć się dzieckiem - np. napisać że opiekowałaś się dziećmi w rodzinie, ile miały latek (bo zakładam że szukasz pracy jako niania, więc na pewno miałaś już jakąś styczność z dziećmi), napisz co byś z takim potencjalnym podopiecznym robiła w ciągu dnia i postaraj się o jakieś kursy - ja zanim zaczęłam pracować jako niania (bez doświadczenia) kilka takich kursów zrobiłam.

A co do stawek to trudno żeby osoba bez doświadczenia pracowała za tyle co osoba z doświadczeniem, więc na początek trzeba niestety przycisnąć pasa i popracować trochę za niewielkie pieniądze. A później piszesz jakiej stawki oczekujesz i nikt kto tyle nie może zapłacić na rozmowę Cię nie zaprosi i nie będzie marnował Twojego czasu!

Mi się zdarzyło że dzwonili rodzice którzy nie byli w stanie zapłacić tyle ile oczekuję, ale uprzedzali mnie o tym lojalnie przez telefon, żeby na wszelki wypadek nie marnować mojego czasu. I przyznam że istnieją warunki w których podjęłabym pracę za mniejszą stawkę np. gdybym miała bardzo bliziutko   

 

Ja nie mówię że nie mogę znaleźć pracy. Źle mnie Pani zrozumiała. Powiedziałam, że mogłabym już wielokrotnie ją rozpocząć. Ale nie chcę zaczynać czegoś z pozycji startowej kompromisu, który polega jedynie na ustępstwach jednej ze stron.W swoim profilu zaznaczyłam jakie dzielnice Krakowa mnie interesują (nie podjmę się pracy, dajmy na to,na Woli Duchackiej, Ruczaju czy w Bieżanowie a wielokrotnie już dostałam propozycje pracy właśnie w tamtych rejonach) i stawka godzinowa od 10zł/h a nie do 10zł/h. Bywają rodzice, którzy pomimo tej wiedzy kontaktują się ze mną i proponują prace. Zawsze dziękuję za kontakt, ale grzecznie odpowiadam, że nie jestem zainteresowana (zawsze tłumaczę dlaczego).

 

Tyle.

 

A bilet MPK na jedną linie w Kakowie kosztuje ok.44zł, więc poza tym, że dłużej Pani się wyśpi - nie zyskuje a traci (gdyby przyjąć, że obniżam stawkę godzinową o 1zł to:1zł x 8 x 22 - 44 = 134; to tak jakbym pracowała ponad dwa dni za darmo; a jeśli to będzie 2z mniej za h - to się robi już prawie 5 dni; przykro mi bardzo, ale wolę ten czas spędzić z moimi dziećmi albo po prostu zarabiając na życie).

 

A tak apropo spania.. lepiej położyć się wcześniej niż spać rano.

 


18.04.2011 12:55

Pani Anno obejrzałam Pani profil i aż dziw bierze że nie może znaleźć Pani pracy za zaproponowaną przez Panią stawkę. Z takim doświadczeniem!

A. K. na Twoim miejscu urozmaiciłabym profil i koniecznie wklej swoje zdjęcie - rodzice na to bardzo patrzą! Pracę bez doświadczenia można znaleźć, ale musisz jakoś wykazać to, że potrafisz zająć się dzieckiem - np. napisać że opiekowałaś się dziećmi w rodzinie, ile miały latek (bo zakładam że szukasz pracy jako niania, więc na pewno miałaś już jakąś styczność z dziećmi), napisz co byś z takim potencjalnym podopiecznym robiła w ciągu dnia i postaraj się o jakieś kursy - ja zanim zaczęłam pracować jako niania (bez doświadczenia) kilka takich kursów zrobiłam.

A co do stawek to trudno żeby osoba bez doświadczenia pracowała za tyle co osoba z doświadczeniem, więc na początek trzeba niestety przycisnąć pasa i popracować trochę za niewielkie pieniądze. A później piszesz jakiej stawki oczekujesz i nikt kto tyle nie może zapłacić na rozmowę Cię nie zaprosi i nie będzie marnował Twojego czasu!

Mi się zdarzyło że dzwonili rodzice którzy nie byli w stanie zapłacić tyle ile oczekuję, ale uprzedzali mnie o tym lojalnie przez telefon, żeby na wszelki wypadek nie marnować mojego czasu. I przyznam że istnieją warunki w których podjęłabym pracę za mniejszą stawkę np. gdybym miała bardzo bliziutko