Łódzki rynek Niań – Raport

Oceń artykuł: +-
Ocena: Bardzo dobre (16 głosy)
Drukuj
Łódzki rynek Niań – Raport

Przeciętnie niania w Łodzi ma nieco około 30 lat i zarabia 11,37 zł za godzinę. Pracuje najczęściej na Bałutach lub Widzewie a jej dotychczasowe doświadczenie zawodowe jako opiekunki, to nieco ponad 2 lata. Opieka nad dzieckiem zajmuje jej około 7 godzin dziennie. Podstawowymi obowiązkami niani są przede wszystkim dbanie o bezpieczeństwo, higienę oraz zdrowie dziecka.

Kim są osoby, które opiekują się naszymi dziećmi? W czyje ręce oddajemy najważniejsze istoty w naszym życiu? Jaka jest przeciętna niania w Łodzi, ile zarabia i jakie są jej główne obowiązki? Na te oraz inne pytania odpowiada raport przygotowany przez portal Niania.pl bazujący na grupie prawie 3000 profili niań i ponad 1730 rodzin szukających Niani w Łodzi.

Równolegle do raportu rynku niań w Łodzi został przygotowany raport ogólnopolski bazujący na grupie ponad 98 000 profili opiekunek i 61 000 ofert pracy dla niań oraz raporty dla pozostałych czterech największych polskich miast.

Celem stworzenia tych dokumentów jest przybliżenie opinii publicznej, do tej pory słabo zbadanego rynku niań i opieki nad dziećmi oraz stworzenie profilu przeciętnej polskiej niani w pięciu największych polskich miastach.

Kobieta z dużego miasta

Zawód opiekunki do dzieci jest jedną z najbardziej sfeminizowanych profesji. Spośród grupy 2946 opiekunek zarejestrowanych w Łodzi jedynie 31 osoby to mężczyźni, co stanowi jedynie 1,05 %.

Nianie opiekują się dziećmi głównie rodzin z klasy średniej o wysokich dochodach, mieszkających w dużych aglomeracjach.

Dlatego też ponad 64 % niań w Polsce mieszka i pracuje w 5 największych polskich miastach: Warszawa, Kraków, Łódź, Poznań i Wrocław.

Jeżeli chodzi o Łódź to najwięcej ofert pracy dla niań publikowanych jest przez mieszkańców dzielnic Bałuty i Widzew.

Wiek niani – lepsza studentka czy emerytowana nauczycielka?

Zawodem Niani zajmują się przede wszystkim młode kobiety. Spośród prawie 3000 niań w Łodzi 61% to osoby poniżej 25 roku życia. Dużą część tej grupy stanowią studentki, dla których praca niani, jest dobrym sposobem na dodatkowy zarobek niekolidujący z nauką.

Porównując do innych miast, procent niań poniżej 25 roku życia w Łodzi jest niższy niż na przykład w Warszawie - 66% czy też Krakowie – 71%. Może to wynikać z proporcjonalnie mniejszej ilości studentów w porównaniu do całkowitej liczby mieszkańców niż w 4 pozostałych miastach biorących udział w raporcie.

Następną grupę stanowią opiekunki w wieku między 25 a 40 rokiem życia, których jest 17%.

Osób powyżej 40 roku życia pracujących jako niania jest około 22% co stanowi najwyższy wskaźnik ze wszystkich miast biorących udział w raporcie.

Wśród nich można znaleźć wiele emerytowanych nauczycielek, pielęgniarek lub przedszkolanek , które z racji swojego doświadczenia chętnie opiekują się dziećmi. Uśredniając wyniki dotyczące wieku zawarte w raporcie okazuje się, iż przeciętna łódzka niania ma 30 lat. Dla porównania w Warszawie średni wiek niani to 29 lat a w Krakowie 27 lat.

wykres - wiek niani - źródło - Niania.pl

Doświadczona opiekunka

Doświadczenie w opiece nad dziećmi jest jednym z głównych kryteriów branych pod uwagę przy wyborze niani. Charakter opieki i obowiązki różnią się istotnie w zależności od wieku dziecka.

„Dla rodziców bardzo ważne jest, aby znaleźć nianię, która opiekowała się dziećmi w konkretnym wieku. Jeżeli rodzice mają 6 miesięcznego maluszka to będą szukać niani, która ma akurat doświadczenie w opiece nad bardzo małymi dziećmi” ” - mówi Sylwia Kościńska, pedagog portalu Niania.pl

Z raportu wynika, że przeciętne doświadczenie niani w Łodzi w opiece nad dzieckiem to nieco ponad 2 lata.

Nianie najczęściej opiekowały się dziećmi w wieku 0-3 lat – ponad 51 %. Podopiecznymi w wieku 3-6 lat opiekowało się ponad 29 % niań a powyżej 6 roku życia prawie 20 %.

Z zamieszkaniem czy bez?

Przygotowany raport bardzo jasno pokazuje, że opcja zamieszkania niani wraz z rodziną jest zjawiskiem dość rzadkim. Ponad 96 % niań w Łodzi nie dopuszcza takiej możliwości. Co więcej spośród 1730 rodziców, których preferencje zostały ujęte w raporcie, prawie 93 % z nich również nie jest zainteresowanych mieszkaniem z Nianią pod jednym dachem.

„Wyniki raportu o preferencjach wspólnego mieszkania niani i rodziny pokazują, iż jest to mało popularne rozwiązanie. Okazuje się, iż telewizja a głównie serial „Niania” gdzie opiekunka mieszka wraz z dziećmi, którymi się zajmuje bynajmniej nie przedstawia standardowej polskiej rodziny:)” - mówi Marcin Kurek z portalu Niania.pl

Czas pracy

Potrzeby rodziny, co do usług Niani są różne. Niektórzy rodzice pracujący od rana do wieczora potrzebują Niani na pełny etat a nawet dłużej. Takich rodzin w Łodzi jest około 51 %.

Pozostali potrzebują opiekunki w niepełnym wymiarze godzin. Rodzin, które szukają opiekunki na pół etatu jest 24%, a dorywczo 25 %.

Po dokładnej analizie danych czasu pracy z raportu okazuje się, że przeciętnie niania pracuje 7 godzin dziennie.

wykres - Wymiar czasu pracy niani - źródło - Niania.pl

Opieka nad dzieckiem, czy także sprzątanie i gotowanie?

Głównym obowiązkiem każdej niani jest oczywiście opieka nad dzieckiem. Jest to dość szerokie pojęcie, na które składa się wiele czynności a przede wszystkim dbanie o bezpieczeństwo, higienę oraz zdrowie dziecka. Pozostałymi czynnościami są także karmienie, zabawa, a nawet nauka.

Rodzice niekiedy wymagają od Niani dodatkowych czynności poza opieką, takich jak sprzątanie, gotowanie czy zakupy.

Jednak z raportu wynika, że tylko nieco ponad 27 % niań w Łodzi zaznacza w swoich profilach, iż może podjąć się podobnych czynności.

Podsumowując należy stwierdzić, że nianie chcą być przede wszystkim opiekunkami i nie łączyć swoich obowiązków z pracami domowymi.

Ile zarabia niania w Łodzi?

Z pewnością każdy rodzic planujący zatrudnienie niani zastanawia się jak bardzo ten wydatek obciąży jego budżet domowy. Zarobki opiekunek różnią się wyraźnie w zależności od miejsca zamieszkania oraz kwalifikacji. Nianie z wykształceniem pedagogicznym i po kursach pierwszej pomocy często są gotowe pracować dopiero za stawkę wyższą niż 16 złotych za godzinę.

Natomiast młode, studiujące dziewczyny zadowolą się stawką nawet 5-6 zł za godzinę gdyż pracę niani /opiekunki można często łatwo połączyć z nauką.

Na najwyższe zarobki mogą liczyć nianie w dużych miastach, a przede wszystkim w Warszawie ze względu na wyższe koszty życia. W stolicy nianie oczekują średnich zarobków na poziomie 15,17 zł za godzinę, natomiast rodzice średnio są w stanie zaoferować 11,52 zł. W Łodzi jest to odpowiednio 11,97 zł i 10,78 zł.

Zakładając, iż obie strony spotykają się ze swoimi oczekiwaniami w połowie drogi można założyć, że średnia pensja niani w Łodzi to około 11,37 zł, za godzinę.

Stawka ta niemal idealnie pokrywa się ze średnią krajową zarobków niani, która wynosi 11,35 zł za godzinę.

Profil łódzkiej niani.

Podsumowując raport można stwierdzić, że przeciętna niania w Łodzi to kobieta w wieku 30 lat pracująca najczęściej w dzielnicach Bałuty i Widzew. Jako opiekunka do dziecka pracuje już od około 2 lat i zajmowała się przed wszystkim małymi dziećmi do 3 roku życia. Nie mieszka z rodziną dziecka, którym się opiekuje i codziennie dojeżdża do pracy. Przede wszystkim zajmuje się opieką nad dzieckiem, ale jest też sporadycznie proszona przez rodziców o wykonanie drobnych obowiązków domowych. Niania w Łodzi pracuje średnio około 7 godzin dziennie przy stawce 11,37 zł za godzinę.

Oceń artykuł: +-
Ocena: Bardzo dobre (16 głosy)
Drukuj