Poznań rynek Niań – Raport

Oceń artykuł: +-
Ocena: Słabe (13 głosy)
Drukuj
Poznań rynek Niań – Raport

Przeciętnie niania w Poznaniu ma nieco około 28 lat i zarabia 10,93 zł za godzinę. Pracuje najczęściej na Ratajach lub Grunwaldzie a jej dotychczasowe doświadczenie zawodowe, jako opiekunki to niecałe 2 lata. Opieka nad dzieckiem zajmuje jej około 7 godzin dziennie. Podstawowymi obowiązkami niani są przede wszystkim dbanie o bezpieczeństwo, higienę oraz zdrowie dziecka.

Kim są osoby, które opiekują się naszymi dziećmi? W czyje ręce oddajemy najważniejsze istoty w naszym życiu? Jaka jest przeciętna niania w Poznaniu, ile zarabia i jakie są jej główne obowiązki? Na te oraz inne pytania odpowiada raport przygotowany przez portal Niania.pl bazujący na grupie prawie 5300 profili niań i 3200 rodzin szukających Niani w Poznaniu.

Równolegle do raportu rynku niań w Poznaniu został przygotowany raport ogólnopolski bazujący na grupie ponad 98 000 profili opiekunek i 61 000 ofert pracy dla niań oraz raporty dla pozostałych czterech największych polskich miast.

Celem stworzenia tych dokumentów jest przybliżenie opinii publicznej, do tej pory słabo zbadanego rynku niań i opieki nad dziećmi oraz stworzenie profilu przeciętnej polskiej Niani w pięciu największych polskich miastach.

Kobiety z dużych miast

Zawód opiekunki do dzieci jest jedną z najbardziej sfeminizowanych profesji. Spośród grupy 5202 opiekunek zarejestrowanych w Poznaniu jedynie 41 osoby to mężczyźni, co stanowi jedynie 0,79 %.

Nianie opiekują się dziećmi głównie rodzin z klasy średniej o wysokich dochodach, mieszkających w dużych aglomeracjach.

Dlatego też ponad 64 % niań w Polsce mieszka i pracuje w 5 największych polskich miastach: Warszawa, Kraków, Łódź, Poznań i Wrocław.

Jeżeli chodzi o Poznań to najwięcej ofert pracy dla niań publikowanych jest przez mieszkańców dzielnicy Rataje i Grunwald.

Wiek niani – lepsza studentka czy emerytowana nauczycielka?

Zawodem Niani zajmują się przede wszystkim młode kobiety. Spośród 5202 niań w Poznaniu 70% to osoby poniżej 25 roku życia. Dużą część tej grupy stanowią studentki, dla których praca niani, jest dobrym sposobem na dodatkowy zarobek niekolidujący z nauką.

Porównując do innych miast, procent niań poniżej 25 roku życia w Poznaniu jest wyższy niż na przykład w Warszawie - 66% czy też Łodzi – 61%.

Następną grupę stanowią opiekunki w wieku między 25 a 40 rokiem życia, których jest 15%.

Osób powyżej 40 roku życia pracujących, jako niania jest tylko także około 15%.

Wśród nich można znaleźć wiele emerytowanych nauczycielek, pielęgniarek lub przedszkolanek , które z racji swojego doświadczenia chętnie opiekują się dziećmi. Uśredniając wyniki dotyczące wieku zawarte w raporcie okazuje się, iż przeciętna poznańska niania ma 28 lat. Dla porównania w Warszawie średni wiek niani to 29 lat a w Łodzi 30 lat.

wykres - wiek niani - źródło - Niania.pl

Doświadczona opiekunka

Doświadczenie w opiece nad dziećmi jest jednym z głównych kryteriów branych pod uwagę przy wyborze niani. Charakter opieki i obowiązki różnią się istotnie w zależności od wieku dziecka.

„Dla rodziców bardzo ważne jest, aby znaleźć nianię, która opiekowała się dziećmi w konkretnym wieku. Jeżeli rodzice mają 6 miesięcznego maluszka to będą szukać niani, która ma akurat doświadczenie w opiece nad bardzo małymi dziećmi” - mówi Sylwia Kościńska, pedagog portalu Niania.pl

Z raportu wynika, że przeciętne doświadczenie niani w Poznaniu w opiece nad dzieckiem to niecałe 2 lata.

Nianie najczęściej opiekowały się dziećmi w wieku 0-3 lat – ponad 53%. Podopiecznymi w wieku 3-6 lat opiekowało się ponad 28% niań a powyżej 6 roku życia prawie 19 %.

Z zamieszkaniem czy bez?

Przygotowany raport bardzo jasno pokazuje, że opcja zamieszkania niani wraz z rodziną jest zjawiskiem dość rzadkim. Ponad 97 % niań w Poznaniu nie dopuszcza takiej możliwości. Co więcej spośród 3131 rodziców, których preferencje zostały ujęte w raporcie, prawie 95 % z nich również nie jest zainteresowanych mieszkaniem z Nianią pod jednym dachem.

„Wyniki raportu o preferencjach wspólnego mieszkania niani i rodziny pokazują, iż jest to mało popularne rozwiązanie. Okazuje się, iż telewizja a głównie serial „Niania” gdzie opiekunka mieszka wraz z dziećmi, którymi się zajmuje bynajmniej nie przedstawia standardowej polskiej rodziny:)” - mówi Marcin Kurek z portalu Niania.pl

Czas pracy

Potrzeby rodziny, co do usług Niani są różne. Niektórzy rodzice pracujący od rana do wieczora potrzebują Niani na pełny etat a nawet dłużej. Takich rodzin w Poznaniu jest około 54 %.

Pozostali potrzebują opiekunki w niepełnym wymiarze godzin. Rodzin, które szukają opiekunki na pół etatu jest 24%, a dorywczo 22 %.

Po dokładnej analizie danych czasu pracy z raportu okazuje się, że przeciętnie niania pracuje 7 godzin dziennie.

wykres - Wymiar czasu pracy niani - źródło - Niania.pl

Opieka nad dzieckiem, czy także sprzątanie i gotowanie?

Głównym obowiązkiem każdej niani jest oczywiście opieka nad dzieckiem. Jest to dość szerokie pojęcie, na które składa się wiele czynności a przede wszystkim dbanie o bezpieczeństwo, higienę oraz zdrowie dziecka. Pozostałymi czynnościami są także karmienie, zabawa, a nawet nauka.

Rodzice niekiedy wymagają od Niani dodatkowych czynności poza opieką, takich jak sprzątanie, gotowanie czy zakupy.

Jednak z raportu wynika, że tylko nieco ponad 26% niań w Poznaniu zaznacza w swoich profilach, iż może podjąć się podobnych czynności.

Podsumowując należy stwierdzić, że nianie chcą być przede wszystkim opiekunkami i nie łączyć swoich obowiązków z pracami domowymi.

Ile zarabia niania w Poznaniu?

Z pewnością każdy rodzic planujący zatrudnienie niani zastanawia się jak bardzo ten wydatek obciąży jego budżet domowy. Zarobki opiekunek różnią się wyraźnie w zależności od miejsca zamieszkania oraz kwalifikacji. Nianie z wykształceniem pedagogicznym i po kursach pierwszej pomocy często są gotowe pracować dopiero za stawkę wyższą niż 16 złotych za godzinę.

Natomiast młode, studiujące dziewczyny zadowolą się stawką nawet 5-6 zł za godzinę gdyż pracę niani /opiekunki można często łatwo połączyć z nauką.

Na najwyższe zarobki mogą liczyć nianie w dużych miastach, a przede wszystkim w Warszawie ze względu na wyższe koszty życia. W stolicy nianie oczekują średnich zarobków na poziomie 15,17 zł za godzinę, natomiast rodzice średnio są w stanie zaoferować 11,52 zł. W Poznaniu jest to odpowiednio 11,09 zł i 10,78 zł.

Zakładając, iż obie strony spotykają się ze swoimi oczekiwaniami w połowie drogi można założyć, że średnia pensja niani w Poznaniu to około 10,93 zł, za godzinę.

Stawka ta jest niewiele niższa od średniej krajowej zarobków niani, która wynosi 11,35 zł za godzinę.

Profil poznańskiej niani.

Podsumowując raport można stwierdzić, że przeciętna niania w Poznaniu to kobieta w wieku 28 lat pracująca najczęściej w dzielnicach Rataje lub Grunwald. Jako opiekunka do dziecka pracuje już od około 2 lat i zajmowała się przed wszystkim małymi dziećmi do 3 roku życia. Nie mieszka z rodziną dziecka, którym się opiekuje i codziennie dojeżdża do pracy. Przede wszystkim zajmuje się opieką nad dzieckiem, ale jest też sporadycznie proszona przez rodziców o wykonanie drobnych obowiązków domowych. Niania w Poznaniu pracuje średnio około 7 godzin dziennie przy stawce 10,93 zł za godzinę.

Oceń artykuł: +-
Ocena: Słabe (13 głosy)
Drukuj